Автор 137 публікацій, з них 116 наукових та 11 навчально-методичних. З них 75 – фахові видання, зареєстровані ВАК України та міжнародні наукометричні видання. Була офіційним науковим керівником здобувачів наукових ступенів (4 захищено).

У 1990 році я закінчила Донецький державний університет і почала працювати вчителем історії та заступником директора школи.

У 1993 році почала працювати в Маріупольському гуманітарному інституті.

У 1997 році на спеціалізованій вченій раді Д.01.67.01 в Інституті національних справ і політики НАНУ захистила кандидатську дисертацію «Етнічна специфіка духовної культури греків українського Приазов’я», відділення 07 00 05 «Етнологія».

У 1998 році була призначена на посаду декана історичного факультету Маріупольського державного університету.

У 2001 році вступила до докторантури Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Після повернення з докторантури я була призначена на посаду декана історичного факультету Маріупольського державного університету (2005-2012).

У 2007 році захистила докторську дисертацію «Греки Приазов’я: етнонаціональні процеси в аспекті трансформації традиційної культури» у спеціалізованій вченій раді Д.26.001.01 Київського національного університету імені Тараса Шевченка, відділення 07 00 05 «Етнологія».

У 2008 році рішенням Атестаційної комісії Міністерства освіти і науки України було присвоєно вчене звання доцента.

З 2008 року – професор кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики Маріупольського державного університету.

З 2009 по 2011 рр. була активною учасницею спеціалізованих вчених рад із захисту дисертацій, а також членом спеціалізованої вченої ради при Миколаївському державному університеті імені Сухомлинського, відділення 07.00.05 – етнологія (історичні науки) та 07.00.06 – історіографія, джерелознавство, спеціальні історичні дисципліни

У 2013 році рішенням Атестаційної комісії Міністерства освіти і науки України мені було присвоєно вчене звання професора, а у 2017 році отримала посаду професора мовно-гуманітарної кафедри №3 Донецького медичного університету. Зокрема, читала курс лекцій як спеціально запрошений професор у Міжнародному Грецькому Університеті (Грецька Республіка, Салоніки) та (Грецька Республіка, Керкіра).

З 2017 року по теперішній час є членом Експертної ради Міністерства освіти, культури та науки України з питань проведення експертизи наукових дисертацій.

До списку розроблених програм та прочитаних лекційних курсів з презентаціями на теми входять:

  • «Історія української культури та історія України»,
  • «Загальне народознавство»,
  • «Українське народознавство»,
  • «Етнологія греків Приазов’я»,
  • «Етнологія країн Причорномор’я»,
  • «Історія міста Маріуполь», «Краєзнавство», «Філософія»,
  • «Світові міграційні процеси»,
  • «Етнічний етикет»,
  • «Медична етика»,
  • «Біоетика»,
  • «Загальна історія медицини»,
  • «Медичне право України».

Основними напрямками наукових досліджень є історія народів України, етнологія народів Європи, етнічна історія, етнополітичні процеси, традиційна культура, народна медицина, історія медицини, краєзнавство, політико-правові процеси.

Якщо ви зацікавлені у співпраці зі мною, а також дізнатися більше про мою наукову та педагогічну діяльність, проекти та публікації, звертайтеся до мене з будь-яким питанням у розділі КОНТАКТИ.

Інтерв'ю зі мною та статті про мене

«Ну що ж, цього разу до раю я не потрапила»: трагедія Маріуполя у рефлексіях відомої дослідниці греків Приазов’я Ірини Пономарьової (читати на сайті “Україна Модерна”)

Katerina Oikonomakou 46 ημέρες στην πολιορκημένη Μαριούπολη. – URL: https://insidestory.gr/article/46-imeres-stin-poliorkimeni-marioypoli?token=YJoEEQxFpJ&fbclid=IwAR1E9hihWO45YVTdWCNrqMw3v4mKVbtx0EP8F8Lwnra4h_u4PePnlXySles

Пономарьова Ірина Семенівна / С. П. Сегеда // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2023. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-881600